google-site-verification=piB8Ih3jBStzvYj6YX051ECuYu-K-K6jpvIYEVWAo5g google-site-verification=piB8Ih3jBStzvYj6YX051ECuYu-K-K6jpvIYEVWAo5g
top of page
  • Fundacja DOBROdzieje się

Życie z FAS: Historie pełne wyzwań i nadziei

Alkoholowy zespół płodowy (FAS) to zaburzenie, które wpływa nie tylko na osoby nim dotknięte, ale również na ich rodziny, tworząc unikalne wyzwania i możliwości do wzrostu i rozwoju. Pomimo trudności, wiele osób z FAS i ich bliscy wykazują niezwykłą siłę, odwagę i determinację, osiągając sukcesy, które inspirują innych. W tym artykule przedstawiamy historie osób z FAS i ich rodzin, pokazując codzienne wyzwania i sukcesy.

Historia Ani


Ania, teraz 15-latka, została zdiagnozowana z FAS w wieku 3 lat. Jej adopcyjni rodzice szybko zorientowali się, że Ania wymaga specjalnej opieki i wsparcia. Wyzwaniem były problemy z koncentracją i nadpobudliwość, które utrudniały Ani naukę. Jednak dzięki indywidualnie dopasowanym programom edukacyjnym i terapii zajęciowej, Ania zaczęła robić postępy. Jej największym sukcesem jest rozwój umiejętności artystycznych; malarstwo stało się dla Ani sposobem na wyrażenie siebie i radzenie sobie z emocjami. Jej prace były nawet wystawiane w lokalnej galerii, co stało się dla niej i jej rodziny powodem do dumy.


Droga Marcina


Marcin, 22-letni mężczyzna z FAS, zmagał się z problemami behawioralnymi i trudnościami w nauce. Przeszedł przez wiele szkół specjalnych, zanim znalazł swoje miejsce w warsztatach terapii zajęciowej. Dzięki wsparciu terapeutów i pasji do mechaniki, Marcin odkrył talent do naprawy rowerów. Teraz prowadzi mały warsztat naprawczy, który nie tylko daje mu środki do życia, ale także poczucie celu i niezależności. Historia Marcina pokazuje, jak ważne jest znalezienie i wspieranie pasji oraz talentów osób z FAS.


Podróż Emilii i jej rodziny


Emilia, urodzona z FAS, od zawsze była otoczona miłością i wsparciem swojej rodziny. Jej rodzice szybko zrozumieli, że kluczem do wsparcia Emilii jest cierpliwość i konsekwencja. Pomimo trudności w szkole, Emilia znalazła pasję w sporcie, szczególnie w lekkoatletyce. Sport stał się dla niej nie tylko formą terapii fizycznej, ale także sposobem na budowanie samooceny i zdolności społecznych. Emilia, z pomocą trenerów i rodziny, osiągnęła znaczące sukcesy na zawodach sportowych, co znacząco wpłynęło na jej pozytywne postrzeganie siebie.


Siła i determinacja Jakuba


Jakub, dorosły mężczyzna z FAS, przez wiele lat zmagał się z akceptacją siebie i swojej diagnozy. Jego podróż była pełna wyzwań, w tym trudności w nawiązywaniu relacji i zrozumieniu społecznych konwencji. Jednak dzięki wsparciu specjalistów i własnej determinacji, Jakub znalazł pracę, która odpowiada jego umiejętnościom i zainteresowaniom. Pracuje teraz w bibliotece, gdzie jego miłość do książek i porządku znajduje zastosowanie. Jakub często mówi, że jego praca daje mu poczucie przynależności i celu.


Podsumowanie


Życie z FAS niesie ze sobą wiele wyzwań, ale jak pokazują te historie, również możliwości do wzrostu, sukcesów i spełnienia. Kluczowe jest indywidualne podejście, wsparcie i zrozumienie ze strony rodziny, edukatorów i społeczności. Sukcesy osób z FAS i ich rodzin są dowodem na to, że z odpowiednim wsparciem i determinacją można pokonywać przeszkody i osiągać cele. Te historie inspirują do dalszego działania na rzecz poprawy świadomości o FAS i wsparcia dla osób nim dotkniętych oraz ich rodzin.


---

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Comments


bottom of page