google-site-verification=piB8Ih3jBStzvYj6YX051ECuYu-K-K6jpvIYEVWAo5g google-site-verification=piB8Ih3jBStzvYj6YX051ECuYu-K-K6jpvIYEVWAo5g
top of page
  • Fundacja DOBROdzieje się

Pomoc rodzinom wielodzietnym z Ukrainy - Dziękujemy!
Dziękuję za Twoje wsparcie. Dzięki darowiźnie powierzonej Fundacji udało nam się stworzyć bezpieczne miejsce dla 23 osób - dla prababć, babć, matek, córek, wnukow i prawnukow.

A jak wiesz, ratując jedno życie, ratujesz czyjś cały świat.


24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska rozpoczęła inwazję wojskową na Ukrainę. Wszyscy mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy, jak niszczone są domy, ginie ludność cywilna, a obywatele Ukrainy ukrywają się w schronach, piwnicach i metrze.


Kiedy kobiety i dzieci zaczęły uciekać przed wojną do Polski za granicą ukraińsko-polską, w Fundacji nie mieliśmy wątpliwości, że w tym trudnym czasie musimy pomóc uchodźcom i dać im dach nad głową.


Łodzianie włączyli się do akcji przewożenia ludzi z granicy do naszego miasta. Z zebranych informacji wynikało, że najbardziej cierpią rodziny wielodzietne ze względu na wielkość rodziny. Zrobiliśmy więc miejsce noclegowe dla uchodźców w siedzibie Fundacji. Dzięki darczyńcom otrzymaliśmy łóżka, kołdry, poduszki, ubrania i jedzenie, a w ciągu 2 dni od decyzji w naszej Fundacji zamieszkała 10-osobowa rodzina. Mama Luda, tata i ich 8 dzieci. Zapewniliśmy im bezpieczne miejsce do życia i staraliśmy się zrozumieć rzeczywistość, która pozostała na Ukrainie. Takich rodzin potrzebujących było jednak więcej.


Rozpoczęliśmy więc rozmowy z właścicielami kamienicy, w której mieści się Fundacja, czy zgodziliby się wynająć nam dodatkową powierzchnię na 4 piętrze. W zamian zadeklarowaliśmy remont i przeznaczenie go na cele charytatywne dla uchodźców. Właściciele kamienicy to ludzie empatyczni, którzy też chcą pomóc, więc rozmowa zakończyła się porozumieniem.


W międzyczasie mieszkająca u nas ukraińska rodzina znalazła dla siebie odpowiednie mieszkanie, do którego postanowili się przenieść, aby zrobić miejsce dla kolejnych. To była dobra decyzja, bo po 2 dniach zamieszkały z nami kolejne 3 rodziny, w sumie 12 osób. Musieliśmy ponownie kupić dodatkowe łóżka.


Wiedzieliśmy, że musimy się pospieszyć z remontem 4 piętra, bo jednocześnie potrzebowaliśmy siedziby Fundacji do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych, korepetycji i terapii dla dzieci z rodzin zastępczych, tak jak robiliśmy to do tej pory. Rodziny zastępcze czekały na wznowienie spotkań, ponieważ są one dla nich ważnym elementem wsparcia.


Zaczęliśmy szukać darczyńców, chętnych i firmy remontowej do naprawy cieknącego dachu. Lokal znajduje się na 4 ostatnim piętrze kamienicy i był w fatalnym stanie.


Ponieważ wierzymy, że nie ma rzeczy niemożliwych i że wokół jest wielu dobrych ludzi, którzy chcą pomóc, zaczęliśmy planować remont. Zdobyliśmy papę, ocieplenie, panele na poddasze i udało nam się znaleźć firmę, która oszacowała, że ​​wystarczą 3 miesiące na wybudowanie łazienki z prysznicem, zrobienie kuchni, przygotowanie sypialni i specjalnego pokoju do nauki dla ukraińskich dzieci.


Wtedy Paweł pojawił się w życiu Fundacji i zaoferował swoje wsparcie.


Dzięki przekazanym środkom, ogromnemu wkładowi pracy własnej, wolontariuszy oraz firmy remontowej, remont został zakończony w lipcu 2022 roku.


Obecnie wyremontowane 4 piętro zamieszkuje 13 osób, w tym wielopokoleniowa rodzina od prababci do prawnuka oraz jedna 3-osobowa rodzina. Żyją razem w zgodzie i wspierają się.


Każda mama ma stałą pracę.


Nie wiemy, jak długo u nas zostaną, bo tam, gdzie mieszkają na Ukrainie w Dniepropietrowsku, bombardowania trwają, ich mężowie szczęśliwie żyją, ale wciąż walczą na froncie.


Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie. Dziękujemy za Twoje zaufanie.

Razem oraz dzięki ciężkiej pracy, wielu uchodźców mogło poczuć się w Polsce bezpiecznie.

Commentaires


bottom of page