google-site-verification=piB8Ih3jBStzvYj6YX051ECuYu-K-K6jpvIYEVWAo5g google-site-verification=piB8Ih3jBStzvYj6YX051ECuYu-K-K6jpvIYEVWAo5g
top of page
  • Fundacja DOBROdzieje się

Łódź ponownie stała się domem dla ludzi o różnych kulturach i obyczajach

Podsumowanie projektu „Nasz wspólny dom - Łódź” , realizowanego przez łódzkie

fundacje Swim for a Dream i DOBROdzieje się


Jak nigdy wcześniej zauważalna jest dziś potrzeba szerzenia tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. Od lutego 2022 r. Łódź ponownie stała się domem dla ludzi o różnych kulturach i obyczajach, a zadziało się tak dzięki projektowi „Nasz wspólny dom - Łódź”, finansowanemu ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF Polska, który zainicjowała współpraca Fundacji DOBROdzieje się i Swim for a Dream.

Poprzez działania podjęte w projekcie jego organizatorzy podjęli udaną próbę integracji dzieci i młodzieży z dwóch środowisk – lokalnych i uchodźczych. W tym celu fundacje zorganizowały ogromną liczbę bezpłatnych i ogólnodostępnych zajęć sportowych, rekreacyjnych, edukacyjnych, językowych i terapeutycznych. W ofercie projektu znalazły się się m.in. bezpłatne lekcje pływania, sesje hipoterapeutyczne (terapia z udziałem koni), warsztaty kreatywne w muzeach, warsztaty kulinarne, arteterapia i wiele innych. Projekt odniósł spektakularny sukces, a warsztaty za każdym razem cieszyły się dużym zainteresowaniem, gromadząc łącznie ponad 1300 dzieci i młodzieży z Łodzi i okolic. Uczestnicy projektu poznawali kuchnię polską i ukraińską, gotując wspólnie w studio kulinarnym Baccaro oraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Głownie, spacerowali po Łodzi szlakiem bajek i murali, skakali w parku trampolin Saltos, odkrywali Łódź w ramach gier miejskich, doświadczali magii sceny aktorskiej podczas przedstawień w Teatrach Nowym i Pinokio, wytężali kreatywność podczas warsztatów architektonicznych oraz odwiedzali miejskie instytucje kultury tj. Muzeum Włókiennictwa, EC1 Łódź, Muzeum Herbsta, czy Orienarium ZOO.

- Kiedy obserwujemy dzieci i młodzież biorącą udział w warsztatach, po raz kolejny okazuje się, że możemy się od nich wiele nauczyć. Wspólną nagrodą jest tutaj uśmiech i dobra zabawa. Z naszych doświadczeń wynika, że dla dzieci naprawdę niewielkie znaczenie ma pochodzenie czy język, jakim się posługują. Wzruszają nas również momenty rozmów z rodzicami, którzy dziękują nam np. za voucher do kina, ponieważ pierwszy raz od lat mogli zabrać dzieci na seans. Wcześniej ze względu na brak środków kino nie było pierwszą potrzebą. Gorąco wierzę, że ten projekt zmienił perspektywę mieszkańców Łodzi i zapewnił najmłodszym wielu pozytywnych doświadczeń. mówi Agnieszka Kucharska, Wiceprezes Fundacji Swim for a Dream.

Fundacje DOBROdzieje się i Swim for a Dream od lat realizują przeróżne projekty, które mają na celu wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Współpracują na co dzień z jednostkami administracji publicznej, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, pieczą zastępczą czy prywatnymi przedsiębiorcami, organizując przeróżne formy wsparcia tj. pomoc psychologiczna, prawna, naukowa, rzeczowa, wsparcie w poszerzaniu kompetencji zawodowych, czy rozwój dziecięcych talentów.

- Poprzez projekt „Nasz wspólny dom - Łódź” i organizowane w ramach niego warsztaty sportowe, kreatywne, językowe i integracyjne, zachęciliśmy łódzkie dzieci i młodzież, pochodzące ze środowisk lokalnych i uchodźczych, do próby wzajemnego zrozumienia ponad podziałami. – mówi Agnieszka Nowicka, prezes Fundacji DOBROdzieje się. Poznały one swoje historie, kulturę krajów, z których pochodzą i uczyły się wspólnie podstaw języka polskiego i ukraińskiego. Kosztowały również kuchnię swoich regionów i projektowały wspólnie miejską przestrzeń, dzięki czemu każdy z nich poczuł się w Łodzi jak we własnym wymarzonym domu.

Projekt Nasz wspólny dom - Łódź finansowany był ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF Polska. Partnerem projektu było Miasto Łódź, Fundacja Swim for a Dream i Fundacja DOBROdzieje się.


Więcej informacji:

Agnieszka Nowicka - Prezes Fundacji DOBROdzieje się

Agnieszka Kucharska – Wiceprezes Fundacji Swim for a Dream

コメント


bottom of page